The Smurfs - King Smurf

13 Mart 2015 Cuma

İZMİR BOYOZU DENEMEM

Merhabalar,

    Bugünkü molamızda bizlere İzmir'e özgü boyoz böreği eşlik edecek.Bursa'da yaşadığımız için maalesef burada boyozu bulamıyoruz.Madem öyle bizde boyozu burda kendimiz yaparız, değil mi?


    İzmir'de boyoz ve kumru çok meşhurdur.Sabahları işe giden herkes köşe başlarındaki gevrekçilere uğrayıp boyoz,gevrek yada kumru alır.Unutmadan İzmir de gevrekçiler boyozun yanında haşlanmış yumurta da satar.Anlayacağınız boyoz ve yumurta İzmir'de meşhur bir ikilidir.

Malzemeler:
  • 3 su bardağı un
  • 1,1.5 su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
    Geniş bir kaba unumuzu alıyoruz ve unun ortasına ellerimizle havuz şeklinde çukur oluşturuyoruz.İçine tuz ve su ekleyip hamurumuzu yoğurmaya başlıyoruz.Hamurdan avcumuz büyüklüğünde toplar koparıp yağ ile ince bir şekilde açıyoruz.İnce bir şekilde açtıktan sonra ikiye katlıyoruz.Uç kısmından başlayarak hamuru rulo şeklinde yuvarlayarak sarıyoruz.Hazırladığımız hamurları yaklaşık yarım saat dinlendiriyoruz.
    Dinlenen hamurları yaklaşık 3 cm eninde keserek ve elimizle bastırarak hafif yassılaştırıyoruz.Üzerine yumurta sarısını sürüp önceden ısıtttığımız 200 °C fırında yaklaşık yarım saat pişiriyoruz.
    İzmirdeki boyozlar kadar güzel olmasada  ilk boyoz denememim güzel olduğu kanaatindeyim.
    Diğer molalarımızda görüşmek dileğiyle...

7 yorum:

Benim Tutkum/blog dedi ki...

Boyoza bayılırmm <3 Ellerine sağlık, aldığımız gibi olmasada andırsın yeter, çok iştah açıcı görünüyor ayrıca bunlar :) Bu arada ilk çekilişimi yapıyorum katılırsan çok mutlu olurum :)

aylinlimola blog dedi ki...

Teşekkür ederim boyozu beğendiğine sevindim:)Gerçeği kadar olmasa da biraz andırıyor.Tabiki sen yaparsın da katılmam mı hiç:)

beyaz meleğim dedi ki...

Çok lezzetli görünüyor canım afiyet olsun bloğunu takipteyim benim bloğumada beklerim. Sevgilerle

aylinlimola blog dedi ki...

Merhabalar, Hoşgeldin cnm.DEğerli yorumun için çok teşekkürler.Bloğunu takibe aldım,Sevgiler...

nesip arıkan dedi ki...

Boyozlardan bir tanesini yemek bana kısmet oldu, enfesti. Eline sağlık.

resim defterimm dedi ki...

Ellerine sağlık :)

aylinlimola blog dedi ki...

Çok teşekkür ederim :)

 

Aylin'li Mola Template by Balköpüğü Tasarım